ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła – jak sobie z nim radzić?

Ostre zapalenie gardła to najczęstszy problem, z jakim przychodzimy na konsultacje do lekarza rodzinnego. Gdzie leży źródło dolegliwości i jak przebiega jej leczenie?

Dowiedz się więcej
drapanie w gardle

Drapanie w gardle – przyczyny i zapobieganie

Drapanie w gardle to objaw, który jest wynikiem wysuszenia błon śluzowych. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą. Początkowo niewielkie, ale z czasem coraz bardziej uprzykrza nam życie. Jak sobie z nim radzić? Dlaczego powstaje? Czy może być groźne?  

Dowiedz się więcej
silny ból gardła

Ostry ból gardła – przyczyny i leczenie

Ostry ból gardła może być objawem uciążliwego, ale niegroźnego i niewymagającego antybiotykoterapii przeziębienia. Jeśli jednak jego przyczyną jest infekcja bakteryjna, dolegliwość może być zwiastunem poważniejszego stanu. Jak odróżnić jej główne przyczyny? Jakie są metody leczenia ostrego bólu gardła?

Dowiedz się więcej
zapalenie gardła u dzieci

Zapalenie gardła u dzieci – ból gardła

Ból gardła dla każdego jest kłopotliwą dolegliwością, jednak zwykle gdy tylko zaczynamy odczuwać dyskomfort, natychmiast interweniujemy, wspomagając się przeciwzapalnymi preparatami lub domowymi środkami łagodzącymi ból. Dzieci doświadczając tej samej dolegliwości mają mniej szczęścia.

Dowiedz się więcej
ból gardła - leczenie

Sposoby na ból gardła – leczenie

Ból gardła to powszechna i uciążliwa dolegliwość. To, w jaki sposób się z nią rozprawimy, zależy przede wszystkim od przyczyny bólu. Jeśli odpowiedzialna za niego jest infekcja bakteryjna, wizyta u lekarza i prawdopodobnie także antybiotykoterapia są konieczne, ale jeżeli za ból gardła odpowiedzialne są wirusy, możemy spróbować pomóc sobie sami. W jaki sposób? Oto 7 najlepszych sposobów na ból gardła.

Dowiedz się więcej