Zapalenie gardła u dzieci – ból gardła

Ból gardła dla każdego jest kłopotliwą dolegliwością, jednak zwykle gdy tylko zaczynamy odczuwać dyskomfort, natychmiast interweniujemy, wspomagając się przeciwzapalnymi preparatami lub domowymi środkami łagodzącymi ból. Dzieci doświadczając tej samej dolegliwości mają mniej szczęścia. Zwykle nie potrafią jeszcze zakomunikować o miejscu odczuwania bólu, nieco inaczej wygląda też u nich leczenie bólu gardła. O czym wato wówczas pamiętać?

Przyczyny

Podłożem stanu zapalnego gardła u dzieci jest zazwyczaj infekcja wirusowa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, co w przypadku dzieci jest podwójnie „skuteczne”, bowiem ich odporność wciąż nie jest jeszcze tak silna jak u osób dorosłych. Dodatkowo, maluchy mają styczność ze wszystkimi członkami rodziny i ich gośćmi, a w przypadku dzieci starszych, uczęszczających do żłobka, przedszkola lub szkoły, ryzyko zarażenia się jest jeszcze większe. Za zapalenie gardła u dzieci odpowiedzialne mogą być także bakterie. Choć objawy takiej infekcji są początkowo bardzo podobne do bólu gardła o podłożu wirusowym, leczenie infekcji bakteryjnej trwa dłużej i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Objawy

Zapalenie gardła u dzieci objawia się przede wszystkim jego bólem – równie silnym w przypadku infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej. O ile jednak w pierwszym przypadku ból zwykle mija samoistnie, a dziecko męczy „tylko” kilkudniowy katar, w drugim jest tylko pierwszym z wielu objawów zapalenia. Jeśli skarżący się na ból gardła maluch gorączkuje, kaszle i nie ma apetytu, może to oznaczać, że za jego osłabienie odpowiedzialna jest właśnie infekcja bakteryjna. Warto pamiętać, że objawy nie muszą wystąpić równolegle, a w wielu przypadkach jedynym symptomem infekcji – w obu jej rodzajach – jest „zwykły” ból gardła. Dlatego tak ważna jest kontrola lekarska – tylko specjalista może jednoznacznie wykluczyć lub zdiagnozować infekcję bakteryjną i podjąć stosowne kroki w celu jej wyleczenia.

Leczenie

Stan zapalny gardła wywołany kontaktem narządu z wirusami u dzieci może być zwalczany w podobny sposób jak u dorosłych. Jednak stosując domowe sposoby na ból gardła, musimy uwzględnić wiek dziecka. W przypadku maluchów płukanki solne czy ziołowe raczej nie wchodzą w grę. Lepszym pomysłem jest:

  • zadbanie o nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko,
  • regularne nawadnianie jego organizmu,
  • „przemycanie” w pożywieniu cennych w leczeniu bólu gardła produktów (miód, czosnek), o ile dziecko nie jest na nie uczulone,
  • stosowanie preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo (np. w formie sprayu, który mogą stosować mniejsze dzieci, niezdolne jeszcze do ssania pastylki), zawsze – po konsultacji z lekarzem.

Jeśli jednak u dziecka stwierdzono infekcję bakteryjną, prawdopodobnie nieunikniona będzie antybiotykoterapia.