Wirusowe zapalenie gardła – leczenie i objawy

Zapalenie gardła jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej i gardła. Jej leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Najczęstszym źródłem zapalenia gardła są wirusy. Jakie są objawy takiego schorzenia? Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła? Jak odróżnić je od stanu zapalnego wywołanego przez bakterie?

Czym jest wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła to stan zapalny gardła wywołany przez wirusy, najczęściej rinowirusy. Infekcja rozwija się w ciągu maksymalnie kilku dni od wniknięcia do jamy nosowo-gardłowej wirusa,  uszkadzając jej nabłonek i pobudzając do reakcji komórki układu odpornościowego. Stan zapalny gardła o podłożu wirusowym jest powszechnym schorzeniem z uwagi na łatwość zarażenia się – odpowiedzialne za infekcję wirusy przenoszone są bowiem drogą kropelkową.

Jakie są objawy?

Najczęstszymi objawami wirusowego zapalenia gardła są:

  • ból gardła,
  • drapanie w gardle,
  • trudności z przełykaniem,
  • obrzęk błony śluzowej gardła,
  • suchość w gardle,
  • chrypka.

Objawy te nie muszą wystąpić równocześnie, mogą też mieć zmienne nasilenie.

Jak leczyć wirusowy stan zapalny gardła?

Infekcja gardła o podłożu wirusowym jest schorzeniem samoograniczającym się, tj. zanika samoistnie po kilku dniach. Jej leczenie polega na łagodzeniu objawów, przede wszystkim uporczywego bólu gardła. Służą temu przede wszystkim preparaty przeciwzapalne i odkażające (takie działanie ma m.in. chlorheksydyna), a także przeciwbólowe i o właściwościach znieczulających (np. z zawartością lidokainy). Najczęściej stosuje się wówczas wygodne spraye do gardła bądź tabletki do ssania. Wskazany jest odpoczynek i regularne nawadnianie organizmu. Kuracja trwa od 3 do 7 dni.

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Wirusowe zapalenie gardła jest często mylone z bakteryjnym stanem zapalnym gardła. Jak odróżnić od siebie te dwa schorzenia? Przede wszystkim przebieg bakteryjnego zapalenia gardła jest ostrzejszy od wirusowego – bakterie atakują szybko, a stan zapalny objawia się wysoką temperaturą, silnym zaczerwienieniem błony śluzowej gardła, jego obrzękiem oraz bólem. Charakterystyczne jest także powiększenie węzłów chłonnych (szyjnych przednich). W przypadku zapalenia gardła o podłożu wirusowym objawy te są wprawdzie również uporczywe, ale łagodniejsze i ustępują zwykle po kilku dniach. W przeciwieństwie do wirusowego zapalenia gardła infekcja bakteryjna wymaga też zastosowania antybiotykoterapii. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem – tylko badanie przeprowadzone przez specjalistę pozwoli zdiagnozować prawidłowo infekcję, a następnie zadecydować o odpowiedniej, skutecznej terapii.