Sposoby na ból gardła – leczenie

Ból gardła to powszechna i uciążliwa dolegliwość. To, w jaki sposób się z nią rozprawimy, zależy przede wszystkim od przyczyny bólu. Jeśli odpowiedzialna za niego jest infekcja bakteryjna, wizyta u lekarza i prawdopodobnie także antybiotykoterapia są konieczne, ale jeżeli za ból gardła odpowiedzialne są wirusy, możemy spróbować pomóc sobie sami. W jaki sposób? Oto 7 najlepszych sposobów na ból gardła.

 1. Wodą z sodą lub solą

  Jeden z najpopularniejszych sposobów na ból gardła. Płukanka działa przeciwzapalnie i odkażająco, zmniejsza też obrzęk gardła. Łyżeczkę sody oczyszczonej lub soli kuchennej rozpuść w połowie szklanki ciepłej wody i płucz gardło trzy razy dziennie. Pamiętaj, by robić to delikatnie i krótko – intensywne i zbyt długie lub częste płukanie gardła sodą czy solą może dodatkowo podrażnić i tak osłabioną błonę śluzową gardła.

 2. Płukanki ziołowe

  Podobną funkcję pełnią roztwory do płukania na bazie roślin ziołowych. Hamują rozwój wirusów, łagodzą stan zapalny i obrzęk śluzówki, koją ból. Na ból gardła najlepsze będą płukanki z szałwii, tymianku bądź rumianku. Łyżkę ziół (lub gotową torebkę) zalej wrzątkiem, przykryj i odczekaj przynajmniej kwadrans przed rozpoczęciem płukania gardła, by napar osiągnął temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Płucz gardło około cztery razy dziennie, częstsze płukanie może nadmiernie wysuszyć błonę śluzową gardła.

 3. Miód

  O cennych właściwościach miodu nie trzeba nikogo przekonywać. Ten złoty płyn działa korzystnie także na podrażnioną śluzówkę gardła, nawilżając ją i łagodząc ból. Miód można spożywać łyżeczką, bezpośrednio ze słoika, ale także w postaci rozpuszczonej, np. w mleku czy herbacie, koniecznie przestudzonej (40 stopni Celsjusza), bowiem miód traci swoje właściwości pod wpływem gorąca.

 4. Czosnek

  Niezastąpiony w przypadku sezonowych infekcji. Ten znany z właściwości przeciwzapalnych naturalny produkt nie jest może najchętniej stosowanym sposobem na ból gardła, ale dla jego działania warto się przemóc. Najlepiej – rozgniatając kilka ząbków czosnku i jedząc je na kanapce lub pijąc w połączeniu z mlekiem i miodem.

 5. Woda

  Nawadnianie organizmu ma podczas każdego stanu zapalnego ogromne znaczenie. Osłabiony organizm, szczególnie w obrębie układu oddechowego potrzebuje stałego nawilżenia. Picie wody i innych płynów (soków, herbaty owocowe i ziołowe itp.) łagodzi ból poprzez nawilżenie wysuszonej błony śluzowej gardła, poprawia też ogólne samopoczucie.

 6. Preparaty na ból gardła

  Dla jednych – pierwsza pomoc w dolegliwościach bólowych ze strony gardła, dla innych – ostateczność. Bez wątpienia jednak dostępne bez recepty preparaty na ból gardła są dobrą alternatywą dla wszystkich, którym domowe sposoby na ból gardła nie pomagają lub którzy nie mają na ich próbowanie czasu i ochoty. W zależności od źródła problemu mamy do dyspozycji ziołowe pastylki i syropy na wysuszoną śluzówkę gardła i chrypkę oraz dostępne w postaci tabletek i sprayów leki z zwartością substancji działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo i znieczulająco, niwelujące ostry ból gardła.

 7. Profilaktyka

  Przede wszystkim jednak zamiast leczyć, lepiej – zapobiegać. W przypadku problemów z suchością gardła i chrypką, wynikających np. z niehigienicznych warunków pracy bądź długotrwałego przebywania w suchym, silnie ogrzewanym lub klimatyzowanym pomieszczeniu, dobrze jest zadbać o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Pomogą także regularne nawadnianie organizmu i wspomaganie jego odporności w naturalny sposób lub za pomocą suplementacji diety.