Przyczyny podrażnienia gardła

Wysuszona śluzówka, chrypka, trudność w przełykaniu – to najczęstsze objawy podrażnienia gardła, które większość z nas dotyka nawet kilka razy w roku. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Czynniki zewnętrzne

Te najczęstsze są konsekwencją codziennego funkcjonowania wśród urządzeń, bez których trudno nam się dziś obejść – klimatyzacji i ogrzewania. Pierwsza gromadzi w sobie kurz i inne drobnoustroje atakujące drogi oddechowe, drugie silnie wysusza powietrze, uniemożliwiając prawidłowe oddychanie. Wychodząc na zewnątrz, wcale nie jesteśmy bezpieczniejsi – zmiany temperatur, suche powietrze (najczęściej latem), mróz – wszystko to odbija się na stanie naszego gardła.

Tryb życia

Nie bez znaczenia są także nasze przyzwyczajenia, szczególnie te związane z nałogami. Dym papierosowy podrażnia wrażliwą błonę śluzową gardła, a bez tej ochrony gardło narażone jest na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi substancjami. Ogromny wpływ na stan śluzówki gardła ma także częstotliwość posługiwania się głosem.

Praca głosem

W tym przypadku najbardziej inwazyjne są zawody, w których narząd głosu jest najsilniej eksploatowany. Osoby pracujące głosem – nauczyciele, tłumacze, prezenterzy, aktorzy, wokaliści, przewodnicy – są szczególnie narażone na podrażnienie gardła i wysuszenie jego błony śluzowej. Pośrednimi wrogami gardła są także stres, przemęczenie i brak odpowiedniej ilości snu, które obniżają naszą odporność, co z kolei zmniejsza szansę na zwycięską walkę z drobnoustrojami.