Ostry ból gardła – przyczyny i leczenie

Silny ból gardła może być objawem uciążliwego, ale niegroźnego i niewymagającego antybiotykoterapii przeziębienia. Jeśli jednak jego przyczyną jest infekcja bakteryjna, dolegliwość może być zwiastunem poważniejszego stanu. Jak odróżnić jej główne przyczyny? Jakie są metody leczenia ostrego bólu gardła?

Przyczyny ostrego bólu gardła

Aż 70-90% przyczyn ostrego bólu gardła jest wynikiem kontaktu organizmu z wirusami, natomiast tylko ok. 10-30% – bakteriami. Jak je od siebie odróżnić? Pomóc może już obserwacja symptomów infekcji. W przypadku infekcji wirusowej mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą (do 37,5°C) i lekkim lub średnio intensywnym bólem gardła, a także zaczerwienieniem i suchością błony śluzowej gardła. Objawom tym towarzyszyć może wodnista, obfita wydzielina z nosa, łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek, a także bóle mięśni i uczucie ogólnego „rozbicia”. W przypadku bólu gardła wywołanego przez infekcję bakteryjną często mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym i gorączką, a ból gardła jest wyjątkowo silny. Nierzadko na migdałkach pojawia się ropny nalot, a węzły chłonne są powiększone.

Ból gardła a antybiotyki

Antybiotykoterapia jest formą leczenia infekcji bakteryjnej, nie ma więc żadnego uzasadnienia dla ich „profilaktycznego” przyjmowania. Oznacza to, że ból gardła o podłożu wirusowym nie może i nie powinien być leczony antybiotykami. Konsekwencje takiej samowolnej terapii mogą być dotkliwe. Stosowanie antybiotyku prowadzi bowiem do nadwyrężenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu i zaburzenia jej funkcjonowania. Dlatego w przypadku silnego bólu gardła o etiologii wirusowej należy stosować miejscowo leki zawierające substancje wykazujące właściwości antybakteryjne, takie jak chlorheksydyna, która była w powszechnym użyciu jeszcze przed erą antybiotykoterapii. Wybierając lek na ostry ból gardła, warto zwrócić uwagę na dodatkowe składniki preparatu niwelujące ból, np. obecność w składzie lidokainy, która złagodzi ból i pozwoli łatwiej przejść przez okres infekcji. Szybka reakcja może uchronić nas przed rozprzestrzenianiem się infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych, która w niektórych przypadkach może przerodzić się w nadkażenie bakteryjne.

Ostry ból gardła u małych dzieci

Ostry ból gardła jest szczególnie uciążliwą dolegliwością dla małych dzieci. Tym bardziej, że nie wszystkie popularne formy terapii mogą być u nich stosowane. Wykluczone są na przykład tabletki do ssania, których małe dzieci jeszcze nie potrafią poprawnie stosować. Istnieje duże ryzyko przedostania się tabletki do tchawicy czy oskrzeli, co może prowadzić do zakrztuszenia i poważnych powikłań. Rekomendowaną formą leczenia bólu gardła u dzieci jest stosowanie preparatów w sprayu. Jest to nie tylko wygodniejszy, ale przede wszystkim skuteczny sposób podawania antidotum na ostry ból gardła, pozwalający na aplikację substancji aktywnych bezpośrednio na miejsce stanu zapalnego. Dzięki temu lek zaczyna działań szybko i skutecznie, a dziecko natychmiast odczuwa ulgę. Na rynku są dostępne spraye na ból gardła, które mogą stosować dzieci już od 30. miesiąca życia.

Opracowano na podstawie wywiadu z ekspertem, prof. dr. hab. Jarosławem
Wysockim z Katedry i Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu 
Medycznego