Ostre zapalenie gardła – jak sobie z nim radzić?

Ostre zapalenie gardła to najczęstszy problem, z jakim przychodzimy na konsultacje do lekarza rodzinnego. Gdzie leży źródło dolegliwości i jak przebiega jej leczenie?

Przyczyny

Sposoby leczenia ostrego zapalenia gardła są ściśle uzależnione od jego przyczyny. A tych są zazwyczaj dwie – schorzenie może być wywołane zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Wirusowe zapalenie gardła jest zdecydowanie najczęstszym typem ostrego zapalenia gardła: dotyczy 70-85% przypadków schorzenia u dzieci powyżej 3. roku życia i aż 90-95% u osób dorosłych. Bakterie stanowią więc przyczynę „zaledwie” 15-30% stanów zapalnych gardła u najmłodszych pacjentów i 5-10% u dorosłych*. Ustalenie, z którą z tych przyczyn mamy do czynienia, jest kluczowe w kwestii wyboru metody leczenia schorzenia. Rozpoznania zawsze powinien dokonać lekarz na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych.

Zakażenie

Okres inkubacji, czyli wylęgania się schorzenia, może trwać od 1 do 6 dni w przypadku wirusowego zapalenia gardła i od 12 godzin do 4 dni, gdy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym. Oznacza to, że często nie zdając sobie z tego sprawy, funkcjonujemy z rozwijającym się zapaleniem gardła, nie tylko nie podejmując żadnych działań leczniczych, ale także stwarzając wokół siebie ryzyko zakażenia wirusami lub bakteriami osoby, z którymi się stykamy. Szczególnie, że zarażamy się drogą kropelkową (drobnoustroje są wówczas rozsiewane z kropelkami śliny i śluzu podczas mówienia, kaszlenia i kichania), a także przez kontakt z wydzieliną nosogardła osoby zakażonej i jej zanieczyszczonymi wydzieliną dłońmi. Gdy mamy do czynienia z wirusowym stanem zapalnym gardła (np. spowodowanym zakażeniem rhinowirusem) zarażać możemy nawet do 3 tygodni od zakażenia, w przypadku etiologii bakteryjnej okres zakaźności skraca się po zastosowaniu skutecznej antybiotykoterapii – wówczas nasi bliscy zagrożeni są przez około dobę (w przeciwnym wypadku może to być nawet tydzień)*.

Leczenie

Ostre zapalenie gardła o przyczynie bakteryjnej wymaga bezwzględnie podania antybiotyku. Ale stan zapalny wywołany przez wirusy – już nie. Objawy tego schorzenia są męczące (szczególnie dokuczliwy jest silny ból gardła, katar, a niekiedy także kaszel i ból głowy), ale mijają samoistnie po 3-4 dniach. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest tu jak najbardziej wskazana. Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami zanim skonsultujemy je ze specjalistą? Pomocne będą wszelkie „domowe” sposoby radzenia sobie z bólem gardła: płukanie gardła wodą z solą lub sodą, a także naparami ziołowymi (np. z rumianku), spożywanie dużej ilości czosnku i miodu oraz nawadnianie organizmu. Silny ból gardła można także niwelować, stosując dostępne w aptekach bez recepty preparaty z zawartością substancji znieczulających (np. lidokainą) i odkażających (np. chlorheksydyną). Są dostępne zarówno w formie wygodnych do miejscowego stosowania sprayów do gardła, jak i tabletek do ssania.

* Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego [w:] http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/RekomendacjeA42009.pdf, s. 25 [29.04.2015]