Jak nawilżyć sucho gardło?

Suche gardło to powszechny problem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na szereg czynników wysuszających błonę śluzową gardła. Gdy nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, musimy znaleźć sposób, by ograniczyć do minimum ich negatywny wpływ na nasz organizm. Jak więc skutecznie nawilżyć suche gardło?

Woda

Wydaje się oczywiste, ale – niestety – często zapominamy o tym prostym rozwiązaniu. Odwodnienie organizmu jest jedną z najczęstszych przyczyn suchości gardła. Należy regularnie nawadniać organizm nie tylko czystą wodą, ale także sokami owocowymi czy herbatą. Łącznie każdego dnia powinniśmy wypijać ok. 2 litry wody, ale zapotrzebowanie organizmu na płyny jest zależne od wielu czynników, m.in. masy ciała, aktywności fizycznej, sezonu (w zimie, gdy grzejemy pomieszczenia, a także latem, podczas upałów, potrzebujemy więcej wody), warunków miejsca pracy, a także w przypadku niektórych stanów (np. ciąży) oraz dolegliwości i schorzeń (przy przeziębieniu, grypie, gorączce).

Płukanki

Suche gardło warto płukać naparami ziołowymi bądź mieszankami, które nie tylko nawilżą suchą błonę śluzową gardła, ale także złagodzą dyskomfort związany z posługiwaniem się wówczas głosem. Najpopularniejsze są płukanki przygotowane z naparu z szałwii, z wody z solą, miodem lub siemieniem lnianym.

Inhalacje

Wbrew pozorom, są dobre nie tylko na problemy z górnymi drogami oddechowymi. Świetnie nawilżają zarówno śluzówkę nosa, jak i gardła. Te najpopularniejsze mają w swoim składzie zioła i rośliny powszechnie stosowane w aromaterapii: rumianek, szałwię, tymianek czy eukaliptus. Takie inhalacje należy stosować 1-2 razy dziennie.

Powietrze

Oczywiście, nie bez znaczenia jest higiena pomieszczenia, w którym przebywamy. O ile trudno nam pozbyć się zbawiennej w lecie klimatyzacji czy ogrzewających nas w zimie kaloryferów, szczególnie w miejscu pracy, o tyle możemy bez trudu zadbać o właściwą temperaturę i nawilżenie mieszkania, szczególnie zaś w sypialni. Zalecana wilgotność powietrza w domu to zimą 40-60% latem maksymalnie 70%, temperatura zaś nie powinna przekraczać 20°C w pokojach i 24°C w łazience, wyższa natomiast może być tylko w przypadku gdy w domu jest małe dziecko (o 2°C więcej).

Suplementy diety

Dobrym rozwiązaniem w przypadku suchości gardła są także suplementy diety z ekstraktami z roślin ziołowych w składzie. Występują zwykle w postaci wygodnych w stosowaniu pastylek do ssania i syropów. Przyjmowane każdego dnia nie tylko nawilżają błonę śluzową gardła, ale także wzmacniają odporność i dostarczają organizmowi cenne witaminy i minerały.