Infekcja gardła – przyczyny

Uczucie suchości i drapania w gardle, chrypka, ból – to najczęściej wymieniane objawy infekcji gardła. Nie wszystkie jednak wywołane są tymi samymi czynnikami, a część z nich w ogóle nie ma z infekcją nic wspólnego. Jak odróżnić niegroźną, łatwą do wyeliminowania dolegliwość od poważnej infekcji wirusowej lub bakteryjnej?

Czynniki zewnętrzne

Miejsce pracy lub pomieszczenie, w którym przebywamy przez większą część dnia mówi bardzo dużo o naszym stanie zdrowia. Niestety, zwykle nie są to dobre wiadomości. Bez względu na to, czy pracujemy w budynku, czy w terenie (i w związku z tym spędzamy sporo czasu w samochodzie), jesteśmy narażeni na działanie czynników zewnętrznych, które nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Wbrew pozorom to nie wszędobylski kurz jest głównym winowajcą, choć bez wątpienia źle wpływa na nasze drogi oddechowe. Za najczęstsze „gardłowe” dolegliwości odpowiedzialna jest klimatyzacja, która wysusza powietrze w pomieszczeniu (a także we wnętrzu auta), ale i gromadzi groźne dla alergików roztocza i grzyby. Niekorzystne dla gardła jest także naprzemienne ochładzanie i nagrzewanie powietrza.

Wirusy

Za najczęstszy typ infekcji gardła odpowiadają jednak przenoszone drogą kropelkową wirusy. Takie wirusowe zapalenie gardła ma zazwyczaj czytelne symptomy: ból gardła, trudności z przełykaniem, obrzęk błony śluzowej gardła, zazwyczaj także nieżyt nosa. Infekcja wirusowa trwa zwykle kilka dni, a uporać się z nią można za pomocą dostępnych bez recepty preparatów łagodzących objawy zapalenia gardła. Ważne, by w przypadku infekcji wirusowej nie stosować na własną rękę antybiotyków, bo nie tylko nie przyspieszy to powrotu do formy, ale może nawet poważnie zaszkodzić, nadszarpując naturalną florę bakteryjną organizmu. Wskazane jest nawadnianie organizmu i odpoczynek.

Bakterie

Infekcja gardła o podłożu bakteryjnym jest rzadszym, ale o wiele poważniejszym schorzeniem. Jej przebieg jest dłuższy i cięższy, a oprócz objawów typowych dla zakażenia wirusowego charakterystyczna jest dla niej podwyższona temperatura, obrzęk gardła i silne zaczerwienienie jego błony śluzowej. Rozpoznanie podłoża takiej infekcji wymaga konsultacji lekarskiej i badania, a jej leczenie opiera się na antybiotykoterapii.