Drapanie w gardle – przyczyny i zapobieganie

Drapanie w gardle to objaw, który jest wynikiem wysuszenia błon śluzowych. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą. Początkowo niewielkie, ale z czasem coraz bardziej uprzykrza nam życie. Jak sobie z nim radzić? Dlaczego powstaje? Czy może być groźne?

Przyczyny drapania w gardle

Pomimo że infekcje wirusowe odpowiadają za większość przypadków drapania w gardle, uczucie to może pojawić się także wtedy, kiedy doprowadzimy do przeciążenia strun głosowych i krtani. Głośne mówienie, krzyk, śpiew – wszystko to może prowadzić do wysuszania błon śluzowych i powstawania obrzęków błony śluzowej gardła. Inna przyczyna, w której można upatrywać drapania w gardle, to palenie papierosów. Ciągły kontakt z dymem tytoniowym również wysusza śluzówkę gardła. Między innymi dlatego nałogowi palacze tak często kaszlą. Dokuczają im nie tylko problemy płucne, ale również drapanie i suchość w gardle.

Pozostałe przyczyny drapania w gardle

 • Suche powietrze – oddychanie suchym powietrzem to jedna z najpowszechniejszych przyczyn drapania w gardle. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy dogrzewając swoje mieszkania, zapominamy o nawilżaniu powietrza.
 • Klimatyzacja – osoby często podróżujące samochodami z włączoną klimatyzacją lub przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach, są szczególnie narażone na drapanie w gardle. Klimatyzacja bowiem obniża nie tylko temperaturę powietrza, ale również poziom wilgotności.
 • Przebywanie w zanieczyszczonym otoczeniu – duży poziom zanieczyszczeń stałych w powietrzu również może powodować drapanie w gardle. Kurz, pył, a także dym wytwarzany podczas ogrzewania domów węglem osadzają się na błonach śluzowych gardła, wysuszając i podrażniając je.
 • Nadmierne ogrzewanie – sztucznie podwyższona temperatura powietrza wiąże się często z jego wysuszaniem. Brak wilgoci w powietrzu przyspiesza wysuszanie gardła, czego objawem jest drapanie.

Metody zapobiegania

Jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania drapania w gardle jest eliminowanie czynników zewnętrznych, opisanych powyżej. Można tego dokonać poprzez:

 • Zwiększenie poziomu wilgotności powietrza – do tego celu można wykorzystać nawilżacze powietrza. Doskonale sprawdza się również duża liczba roślin liściastych w pomieszczeniu (pamiętać trzeba jednak o ich regularnym podlewaniu).
 • Wietrzenie pomieszczeń – zapewnienie cyrkulacji powietrza i wymiana zużytego powietrza na świeże również pomoże uniknąć drapania w gardle. Zużyte powietrze zawiera dużą ilość zanieczyszczeń (kurz, pył, dym), które także mają wpływ na wysuszanie gardła.
 • Rozważne korzystanie z klimatyzacji – najlepiej uruchamiać klimatyzację tylko wtedy gdy jest to niezbędne, np. w czasie dużych upałów. Jeśli to możliwe, zmniejszenie temperatury powinno następować poprzez wietrzenie lub ograniczenie ogrzewania. Uruchamiając klimatyzację, również warto pamiętać o nawilżaniu powietrza.
 • Picie dużych ilości wody – woda bardzo dobrze nawilża wysuszone błony śluzowe. Picie wody powinno stać się naszym codziennym nawykiem – nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. Woda nie tylko pomaga zapobiegać drapaniu w gardle, ale ma bardzo dobry wpływ na cały organizm, oczyszczając go z toksyn.
 • Stosowanie środków ochrony dróg oddechowych – pracując w miejscach o dużym zapyleniu (szlifowanie, wiercenie, cięcie), koniecznie należy stosować maski ochronne. Stanowią one barierę pomiędzy zanieczyszczeniami zewnętrznymi a naszym gardłem i płucami.

Aby zapobiec drapaniu w gardle, należy więc m.in.

 • wzmacniać odporność organizmu,
 • łagodzić obrzęki i stany zapalne,
 • oszczędzać gardło i krtań, nie doprowadzając do ich przesilenia (krzyk, śpiew),
 • unikać wysuszania błon śluzowych – nie palić papierosów i ograniczyć wdychanie dymu papierosowego (palenie bierne),
 • dbać o właściwy poziom wilgoci w pomieszczeniach.